Moj dom

Kako očistiti odvod i sudoperu

Vaš sudoper se mnogo koristi za nedelju dana, od prljavih lonaca i tava do ostataka zemlje sa vaše sveže zalivene sobne biljke. I koliko god željeli da je drugačije, ne miriše uvijek na ruže u vašem odlagalištu smeća. Ako znate kako očistiti odvod i kuhinjski sudoper, prirodna nakupina stare hrane i prljavštine neće se zadržati i odnijeti u ostatak vašeg doma. Dakle, pokažite svoj sudoper i iscedite malo ljubavi i redovno ih čistite prema našim uputstvima. Zatim ih dodajte svojoj sedmičnoj rutini čišćenja da vam to postane navika.

Prije nego počnete

Prvo, provjerite je li vaš sudoper potpuno očišćen od namirnica, šoljica za kafu ili polica za suđe. Zatim ga brzo isperite da biste oprali sve vidljive mrvice. Kada to učinite, uzmite gumene rukavice i pripremite se za čišćenje sudopera. Zapamtite, čišćenje se razlikuje ovisno o materijalu, stoga slijedite najbolju metodu za tip sudopera koji imate.

Šta će vam trebati?

Oprema / Alati

Čišćenje sudopera od nerđajućeg čelika

  • Sunđer
  • Plišana krpa od mikrovlakana

Čišćenje bijelog sudopera

  • Sunđer
  • Četka za piling (opciono)
  • Meka tkanina

Čišćenje porculanske sudopere

  • Krpa od mikrovlakana

Materijali

Čišćenje sudopera od nerđajućeg čelika

  • Soda bikarbona
  • Sapun za suđe
  • Sirće

Čišćenje bijelog sudopera

  • Vodikov peroksid
  • Soda bikarbona

Čišćenje porculanske sudopere

  • Limun
  • Sol
  • Sapun za suđe

Čišćenje kuhinjskog odvoda sodom bikarbonom i sirćetom

  • Soda bikarbona
  • Bijelo sirće
  • Ključala voda

Čišćenje odlagališta smeća

  • Kockice limuna
  • Krupna morska so
  • Kockice leda

Kako očistiti sudoperu od nehrđajućeg čelika

Nerđajući čelik je čvršći od većine materijala za sudoper. U poređenju sa bijelim sudoperima, manje je vjerovatno da će nehrđajući čelik trajno zaprljati ili zarđati. Međutim, pazite na njegove prave neprijatelje – kiselu hranu, izbjeljivač i abrazivne perače – jer oni mogu promijeniti završnu obradu sudopera od nehrđajućeg čelika. Iz tog razloga, izbjegavajte da kisela hrana stoji u sudoperu duže vrijeme i nemojte koristiti sprejeve na bazi izbjeljivača.

1. Nanesite čistač i izribajte

Počnite tako što ćete mokri sudoper premazati sodom bikarbonom i dodati malo sapuna za suđe i vruće vode u sunđer. Kada perete sudoper, počnite sa stranicama umivaonika i spustite se prema dolje, gurajući prljavštinu direktno u odvod. Nastavite sa dodavanjem sapuna i vode po potrebi ili dok površina ne ostane bez naslaga.

2. Isperite i osušite

Isperite čistom vodom. Nehrđajući čelik je poznat po tome što pokazuje mrlje od vode, stoga obavezno obrišite čist sudoper plišanom krpom od mikrovlakana da se osuši i polira.

Kako očistiti bijeli sudoper

Bijeli sudoper će pokazati rđu i mrlje od hrane, a da ne spominjemo mrlje od vina i kafe. Potražite vodikov peroksid i sodu bikarbonu kako biste uklonili mrlje i vratili vaš sudoper u prvobitno stanje.

1. Nanesite čistač i izribajte

Najprije tapkajte sudoper mokrom krpom dok ne bude malo vlažan, a zatim pospite sodu bikarbonu na umivaonik dok se potpuno ne pokrije. Zatim dodajte nekoliko kapi vodikovog peroksida preko sode bikarbone i pomoću spužve ili četke počnite ribati.

2. Ocijedite i osušite

Nakon što je temeljito očišćena, isperite smjesu u odvod i osušite mekom krpom.

Kako očistiti porculanski sudoper

Sjajni porculanski umivaonici su podložni rđi i mrljama poput bijelih sudopera. Iako za čišćenje porculanskog sudopera možete koristiti istu metodu kao i bijeli umivaonici, htjet ćete koristiti drugačiji pristup za uklanjanje rđe kako biste zaštitili njegovu bisernu završnu obradu.

1. Tretirajte mrlje od rđe

Jednostavno pospite solju na polovicu limuna i istrljajte je direktno na rđu dok elementi ne pokažu svoju magiju.

2. Isperite i osušite

Operite ga toplom vodom sa sapunom i osušite krpom od mikrovlakana.

Kako očistiti kuhinjske slavine i ručke

Sve slavine i ručke mogu se očistiti vodom sa sapunom, bez obzira na materijal. Upotrijebite spužvu ili četkicu da ih obrišete i četkicu za zube za one super teško dostupna mjesta.

I dalje vidite bijele mrlje nakon pilinga? To je nakupljanje kamenca od minerala u vašoj vodi iz slavine. Dodavanje kašike sirćeta u mešavinu sapuna i izvođenje jednog poslednjeg pilinga trebalo bi da uradi trik.

Kako očistiti odvod i odlaganje

Kuhinjski mirisi treba da vas pozivaju unutra, a ne da vas odvraćaju! Naša dvodijelna metoda čišćenja odvoda pomoći će u uklanjanju tih neželjenih mirisa. Pokazat ćemo vam kako očistiti smrdljiv odvod u kuhinji koristeći tri kuhinjske spajalice koje vjerovatno već imate pri ruci.

Kako očistiti odvod sodom bikarbonom i sirćetom

Naučiti kako očistiti odvod sudopere sodom bikarbonom i sirćetom je jednostavno! Osim toga, ovaj par liječi više od običnih neugodnih mirisa – to je isprobana i istinita metoda za odčepljivanje odvoda.

1. Ulijte smjesu u odvod

Zapamtite omjer 1:2: jedan dio sode bikarbone na dva dijela bijelog sirćeta. Sipajte sodu bikarbonu u odvod, a zatim polako dodajte bijelo sirće. Sačekajte 15 minuta da žuboreći duo odradi svoje.

2. Dodajte kipuću vodu

Isperite kipućom vrelom vodom kako biste uklonili odvod od svih preostalih ostataka.

Kako očistiti odlagalište smeća

Ova jednostavna mješavina radi trik za čišćenje odlagališta.

Napunite svoj odlagač smeća kriškama limuna, soli i kockicama leda. Zatim, dok teče hladna voda, uključite odlaganje smeća dok led ne nestane. So pere oštrice, dok led pomaže u uklanjanju prljavštine i prljavštine. Krupna sol najbolje funkcionira, pa potražite kamenu ili morsku sol ako imate bilo koju. Limun? To je za dezodoraciju i stvaranje svježeg mirisnog mirisa, naravno!

I ne zaboravite na čišćenje umivaonika u kupatilu! Pogledajte naš jednostavan vodič koji će vam pomoći da ga prekrižete sa svoje liste obaveza.

Pitanja i odgovori

Koliko često treba da čistite odlagalište smeća?

Očistite odlagalište smeća jednom sedmično ili svake dvije sedmice kako biste spriječili nakupljanje i neugodne mirise. Ako vaše odlagalište smeća ima miris između rutinskih čišćenja, to je znak da mu je potrebno hitnije čišćenje.

Da li je bezbedno staviti led u kuhinjski odvod?

Da, bezbedno je staviti običan led u kuhinjski odvod. Samo nemojte stavljati suhi led u odvod: može oštetiti vodovod ili uzrokovati pucanje cijevi.

Aida Hadžimusić

Aida Hadžimusić je strastvena autorica specijalizirana za "uradi sam" projekte, koja svoje bogato znanje i iskustvo dijeli kroz inspirativne i informativne tekstove. Diplomirala je na Fakultetu za istraživačko novinarstvo, gdje je razvila temelje za svoj duboki istraživački pristup. Aida piše o različitim temama, od tehnoloških inovacija do općih savjeta za svakodnevni život, nudeći čitateljima širok spektar znanja. Njena sposobnost da kompleksne teme razloži u jednostavne, lako razumljive članke čini je omiljenom među ljubiteljima "uradi sam" kulture. Stalno u potrazi za novim informacijama i trendovima, Aida svojim čitateljima pruža najaktuelnije savjete i ideje za inovativne projekte.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *